Při nákupu autožárovek zohledněte i světelný tok a životnost
Každá žárovka v autě musí splňovat předepsané parametry pro připojení k elektrické soustavě s napájením z nabíjecího akumulátoru. Kromě správně zvoleného provozního napětí a hodnoty příkonu byste měli svou pozornost zaměřit i na množství světla a dobu provozu.
Světelný tok je limitován pouze horní hranicí
Při nákupu autožárovek se mějte zvláště na pozoru před zdroji s nevhodným množstvím světla, tzv. hodnotou světelného toku. Obchody jsou dnes bohužel zaplaveny celou řadou žárovek pochybné kvality a někteří lidé ve snaze ušetřit za každou cenu doslova pár drobných mincí nakupují bez rozmyslu nejlevnější neznačkové kusy. Výrobci jsou v tomto ohledu limitováni pouze maximální hranicí světelného toku, kolem 1500 lumen, aby nebyli oslňováni řidiči v protijedoucích vozidlech, ale spodní hranice stanovena není. Může se tedy stát, že narazíte na výrobek s velmi slabým osvitem, který sice nebude nikoho oslňovat, ale pořádně před sebe neuvidíte.
Otázka životnosti
Doba provozu je argument, který mnohdy rozhoduje o nákupu vhodné žárovky mnohem více, než cena a světelné parametry. Pro některé z nás je důležité, abychom nemuseli příliš často provádět zásah do světlometů a ztrácet tím zbytečně drahocenný čas. Zvláště tehdy, nedokážeme-li vyměnit autožárovku sami. Pro tyto případy jsou vhodné typy https://www.lightpark.cz/autozarovky/ „Ultra“ nebo „Long Life“, např. Osram Ultra Life garantuje záruku 4 roky od prodeje a průměrná životnost přesahuje pět let.
Platí tu také nepřímá úměra ve vztahu k množství jasu a délce světelného kuželu versus doby provozu. Čím je autožárovka silnější a vydává více světla, tím kratší dobu bude svítit. Tento fyzikální zákon bohužel nelze obcházet, a pokud vám někdo bude tvrdit, že vám nabídne mimořádně silnou žárovku s extra dlouhou životností, tak se mějte před takovým prodejcem na pozoru.