Lunární nový rok

V Číně, Japonsku, Taiwanu a Koreji se stále používá takzvaný lunární kalendář. Na rozdíl od našeho solárního (slunečního) kalendáře je odvozen od pohybu Měsíce (Luny). Měsíc má vliv na spoustu věcí v našich životech a Číňané věřili v jeho sílu natolik, že od jeho pohybu odvodili kalendář. Na rozdíl od našeho roku má lunární 354 nebo 355 dní. Proto nový rok začíná většinou na přelomu ledna a února.
průvod s maskou
Mytologie
Lunární rok se hodně pojí s horoskopem a mytologií. Každý rok má ve znamení jiné zvíře, ty se střídají ve dvanáctileté periodě: krysa, buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, ovce, opice, kohout, pes a vepř. Dále se také každých pět let vystřídají elementy: dřevo, oheň, země, kov a voda. Kombinace zvířata a elementu něco vypovídá o každém z nás, podobně, jako je tomu u našich znamení zvěrokruhu. Vliv má i dvouleté střídání sil Jin a Jang.
lampiony ve tmě
Tradice a oslavy
Nový rok je v Číně nejdůležitějším svátkem roku, a proto mu jsou také věnovány náležité oslavy. Ikonické jsou velkolepé oslavy, ohňostroje a lampiony. Tyto oslavy trvají 15 dní. Tradice počínají už úklidem a výzdobou domu. Domy se zdobí hlavně červenou barvou, která je považována za barvu šťastnou. Nesmí chybět ani tradiční papírové vystřihovánky, lotosové květy, nebo třeba mísa mandarinek pro hosty.
Zvykem je také nabídnout oběti bohu kuchyně v podobě slavnostního oběda, nebo příprava čínských knedlíků Jiaozi.
Hlavně děti, ale také dospělí dostávají červené obálky s penězi pro štěstí, které jsou nejlepší z celých oslav.
Prase, kuře, kachna, dort z lepkové rýže a další sladkosti tvoří před-novoroční večeři. Jedná se o opravdu velkou hostinu, při které se jí hlavně tradiční potraviny.
Samozřejmostí je celková pozitivní atmosféra celých oslav. Proto se chodí navštěvovat přátelé a příbuzní. Také je to čas, kdy si na sebe lidé berou tradiční hedvábné oděvy, samozřejmě zbarvené do červené, nebo zlaté.
Věří se, že všemožné petardy a ohňostroje odhání zlé duchy. Proto jsou hlavní náplní oslav a průvodů. Na těch se také můžeme setkat s dračím tancem. Drak je totiž v Číně uctíván, vlastně je symbolem samotné Číny.
K oslavám také patří návštěvy chrámů, kam se chodí lidé pomodlit a zapálit vonné tyčinky. Festival luceren se koná poslední den, kdy se vše rozsvítí. Lidé nosí lucerny, pouštějí lampiony, zapalují svíčky kolem domů a k tomu jí rýžové koláčky a další sladkosti. Jedná se o nádherné zakončení festivalu.