Kvas na slivovici
Ten po jeho dozrání odvezete do palírny na výrobu vlastní slivovice.Plody švestky domácí se tradičně u nás používají nejvíce a to hlavně na Moravě. Proč? Švestky mají vysokou cukernatost a výtěžnost alkoholu, a navíc, nedochází k jejich nahnívání, pokud nejsou samozřejmě poškozené. Pro založení kvasu je možné toto ovoce sklízet až když projde mrazem. Před tím, než dáme švestky do kvasných nádob, musíme je očistit nejen od hlíny, ale i od trávy a spadaného listí. S ohledem na možnost znečistění je dobrý způsob použít na sběr plachty, do které plody setřásáme. Poté je odstopkujeme a vypeckujeme. Odpeckovanéje můžeme rozmačkat, a to pomocí různých nástrojů, jako je například dřevěná palice. Tím se co nejvíce cukru obsaženého v ovoci rychleji přemění v palírně na alkohol. Někdo je do kvasných nádob dává celé. Proces narušení slupky a rozmělnění ponechá na samovolném a postupném působení kvasného prostředí.
Podmínky kvašení
Teplota v místnosti, kde máme umístěné kvasné nádoby, by měla být stabilní, kolem patnácti stupňů. Kdyby byla nižší, tak se může rychlost kvašení snižovat a dokonce zastavit. A co vyšší teploty? Tady zase může při rychlém kvašení dojít ke ztrátě aroma.To, že skončil proces kvašení, poznáme podle kvasného koláče, který se z povrchu kvasu začne potápět.
Kolik budeme mít slivovice?
Jak již víme, švestky mají nejvyšší výtěžnost alkoholu. Pokud v daném roce panuje příznivé počasí, ochráníme je před chorobami a škůdci, a jsou dobře sklizeny, můžeme podle odborníků očekávat, že ze 100 litrů kvasu získáme z palírny 10 litrů 50 % slivovice. Jsou, ale pěstitelé, kteří do kvasu přidávají řepný cukr, a to i několik kilogramů na 100 litrů. Tento přídavek cukru sice přispěje k množství alkoholu, ale na druhou stranu nepřidá odpovídající aromatické a chuťové látky. Tomu bychom se měli vyhnout a mít zájem o co nejkvalitnější slivovici.