Brýle – dříve na obtíž, dnes módní hit
Historie brýlí sahá až do 13. století. Tehdy vznikla kulatá zvětšovací skla – lupy. Později se už zvětšovací skla vsazovala do obrouček, ale ještě to nebyl tvar brýlí, které známe dnes. Obroučky měly dvě držátka, spojená v dolní části. Připomínala písmeno V a držela se v ruce. Dalším vývojovým stádiem se stal v 18. století monokl, kulaté dioptrické sklo, které se dávalo před jedno oko. Přidržovaly ho svaly kolem očí. Následoval lorňon, což byla dvě kulatá, propojená skla. Po straně připevněné držátko umožňovalo držet pomůcku v ruce. Podobně vypadal cvikr, ale neměl držátko. Speciálním mechanismem na způsob skřipce se připevňoval na nos.
Brýle, jak je známe dnes, se začaly vyrábět koncem 19. století. Zpočátku byly „obrýlené“ osoby
v menšině, proto se mnozí necítili mezi ostatními „ostrovidci“ dobře. Budili pozornost. Možná jste sami zažili ve škole posměch spolužáků, když jste se poprvé objevili v brýlích. Někteří proto svou oční vadu skrývali, jak nejdéle to bylo možné.
Změna nastala koncem minulého století. Známé osobnosti, hlavně herci a zpěváci, začali brýle používat jako módní doplněk i v případě, že korekci zraku nepotřebují. Zjistili, že jejich outfit může být s brýlemi ještě zajímavější a jejich styl osobitější. Vybírat mohou z nepřeberného množství tvarů, barev, materiálů. Výrobci se předhánějí, kdo bude mít originálnější zboží. Ke každému oblečení lze vybrat jiné.
Brýle oživí celkový vzhled osobnosti, ale jen za předpokladu, že správně padnou. Pokud se ovšem nejedná o nějaké extravagantní kreace pro pobavení. Jestli nositel brýlí chce vypadat krásně a působivě, záleží na správném výběru obrouček, které leckdy pomohou svým tvarem i lehce korigovat nepravidelnosti obličeje.
Jaké obroučky vybrat? Záleží na tvaru obličeje:
• oválnému sluší prakticky všechny,
• kulatému prospějí hranaté, podélného tvaru,
• hranatému vyhovují kulaté a oválné brýle.
Jak je vidět, karta se obrátila. To, co bylo dříve považováno za handicap, je dnes předností a super módní záležitostí.