Kouzelná bylinka jménem Shatavari
Přírodní medicína má ve srovnání s tou klasickou jednu podstatnou výhodu – zabírá komplexně, a to zpravidla bez vedlejších účinků. Pokud dodržíte správné dávkování a doporučení, je to zcela bezpečné léčivo. Týká se to i typických ženských obtíží, spojených s menstruačními cykly, a také s obdobím přechodu (menopauzy).
V těchto nesnadných životních obdobích mohou být ženy značně frustrované, vyčerpané a oslabené jak po fyzické, tak i psychické stránce. Mohou mít problémy se spánkem a může je to negativně ovlivnit i v pracovním režimu a samozřejmě i v běžném zajištění chodu domácnosti.
Jednou z cest, kudy se při léčbě těchto obtíží lze ubírat, je i indická Ájurvéda. Ta již po tisíce let úspěšně pomáhá ženám zvládat tyto situace pomocí bylinky s názvem Shatavari. Bylina roste zejména vysoko v horách, mnohdy v nehostinných oblastech, a aby zde přežila, akumuluje do svého těla mnoho výživových látek.
Shatavari obsahuje nejvíce účinných látek v kořenu, podobně, jako je tomu u jiných adaptogenních rostlin, např. u Ženšenu, Ashwagandhy, Macy peruánské nebo Rozchodnice růžové. Kořen se po sběru nechá vyschnout a poté se rozemílá na velmi jemný prášek, anebo se ponechává vcelku, rozdělený na menší kousky. Využívá se velmi často jako čajový odvar a některé prameny uvádí, že jej lze konzumovat i v syrovém stavu.
V České republice je tato bylinka velmi dobře dostupná, seženete ji ve specializovaných e-shopech v různé podobě a snadno se tedy můžete rozhodnout, jaké z nich dát přednost.
Vyzkoušejte ji v podobě kávy – existuje však ještě jedna možnost, jak si ji užít, a to pro mnohé z nás jde o podobu nejchutnější. Shatavari se přidává do cikorky (čekankové bezkofeinové kávy), a tím pádem vytváří mnohem zdravější a výživnou kávovinovou směs, nežli jsou všechny druhy klasických káv z kávovníkových plodů, dostupných na trhu.