Teplá lázeň, balzám pro tělo i mysl
Když přijdete domů unavení a ve špatné náladě, neváhejte ani minutu a dopřejte si aromatickou koupel. V teplé vodě se uvolní svaly a mysl si odpočine, Efekt uvolnění ještě zvýší éterické oleje s aromaterapeutickými účinky. Levandule uklidňuje nervy, meduňka uvolňuje vnitřní napětí a olej vonící po růžích zlepšuje náladu a zajistí dobrý spánek.
Recept: Dvacet kapek oleje smísíme s jednou lžicí medu a přidáme do vody, zhluboka vdechujeme vůni.
Hlazení je vůbec nejpříjemnější způsob relaxace. Čím pomaleji a něžněji se nás dotýkají prsty toho druhého, tím intenzivněji reagují kožní nervy. Kdo je na takové doteky citlivý, okamžitě pocítí, jak napětí ve svalech rychle povoluje a mysl se propadá do blaženého uvolnění.
Po koupeli vám můžeme pomoct s lehčím usínáním jóga. Klekneme si, předkloníme se, ruce dáme podél těla dozadu a čelo položíme na zem. Zhluboka dýcháme a vědomě prociťujeme, jak se naše záda při každém nadechnutí protahují. Relaxovat můžete i v sedě a to tak, že se posadíte s nohama od sebe, předloktí opřeme o stehna, lehce se předkloníme a hlavu volně svěsíme dolů, aby se uvolnilo napětí v šíji a ramenou, dýcháme pomalu a zhluboka.
Horkou lázeň je možné dopřát třeba jenom nohám a takový jalovcový olej dělá zázraky, když přijdeme domů promrzlí, anebo když jsme nervózní a nedaří se nám usnout. Buď rozmačkáme hrst plodů jalovce a přidáme je do vody nebo jako alternativu můžeme zvolit éterický jalovcový olej. Obličej se zase okamžitě uvolní, když se přikryjete teplým ručníkem.
Výborné uvolnění nabízí také svalový trénink. Lehneme si na záda a na pár vteřin napneme nohy a uvolníme je. To samé uděláme s pažemi. Nakonec pomalu otáčíme hlavou ze strany na stranu, vše je potřeba dělat pomalu, volně a správně přitom dýchat. Typy, které jsme zde uvedly jsou vhodné pro všechny roční období, bez ohledu na to zda je venku zima nebo teplo, vždy záleží jenom na tom, jak vy sami se cítíte.